Starší z nás si jistě pamatují, jak se za minulého režimu hodnotila práce. Každý měl plán, který musel splnit, nejlépe na více než 100 %, a to alespoň papírově. Na pravý stav věcí se moc nehledělo. A podobně se zřejmě zadařilo i zlivské koalici Občanů pro Zliv, komunistů a jednoho pána zvoleného za KDU-ČSL. Splnili plán a zaslouženě se odměnili…
Poslední zastupitelstvo hlasovalo mimo jiné o následujícím bodu: „peněžitý dar starostovi – dar ve výši jedné měsíční odměny (více než 40 tisíc Kč, pozn. redakce) jako ocenění řešení vzniklých problémů s projektem a realizací ZTV Dolní náměstí a za zpracování žádostí o různé dotační tituly.“
V překladu to znamená, že pan Koudelka si nechal schválit třináctý plat za to, že dělá to, co má v popisu práce. Zejména si asi „máknul“ kolem přípravy stavebních parcel. Ty samozřejmě stále ještě nejsou k dispozici, přestože sám pan Koudelka avizoval už v květnovém čísle loňského Zlivanu, že „vzhledem k plánovanému termínu dokončení výstavby lze očekávat, že v průběhu prázdnin budou zveřejněny podmínky prodeje.“ Pravda, nenapsal tam tehdy, o které prázdniny půjde…
Samozřejmě, taková rozsáhlá příprava není nic jednoduchého, ale pokud někdo evidentně nestíhá, ale přesto se odmění, je asi něco špatně. Zpracování žádostí dotačních titulů je pak další výkladní skříň pana starosty, za kterou se odměnil. To, že by na to měl mít (a má) firmu, protože v tom sám samozřejmě nemá zkušenosti, je asi věc vedlejší. I přes své enormní vytížení, za které se odměnil nemalou částkou, si náš úspěšný první muž města stíhá přivydělávat i v jiných firmách. Inu, renesanční člověk…
A dalším pracovníkem, který si vedl tak skvěle, že musí být náležitě odměněn, je samozřejmě komunistický místostarosta Mrázek. Ten sice na prvním zastupitelstvu vypadal, že je velkým altruistou, který nechce žádné peníze navíc, že mu prý stačí odměna radního. Po roce ale asi změnil názor. Nyní bude tedy měsíčně pobírat 5000 Kč jako místostarosta, k tomu 1400 Kč jako člen rady a 150 Kč jako člen zastupitelstva. Celkem 6550 Kč za… za všechno, co pro nás dělá! Děkujeme! (Aneb jak řekl kdysi jeden muž, kterému se dá věřit a jehož iniciály jsou JK: „S komunisty jsme původně jednat nechtěli.“ A proto je teď platíme, sluší se dodat…)
BYLO, NEBYLO! Jedno malé městečko, v němž vládl malý muž s velkým egem. Jeho pravou rukou byla žena, která mu plně důvěřovala a obdivně k němu vzhlížela. V městečku se pod jeho vládou děly velké věci. Staré služebnictvo jeho vládu dlouho nevydrželo. Panovník si s radostí pořídil služebnictvo nové, ve kterém měl plnou oporu, což mu umožňovalo činit neskutečné věci: dokumenty, na kterých se usneslo konšelstvo města, se po několika měsících během okamžiku změní. Je divné, že se tak stalo až v důsledku poukázání možná neplatně vykonaného sňatku. Každá akce či změna je panovníkem těžce vyzdvihována a je jí přiřazována velká důležitost, bez které by snad ani městečko nemohlo přežít. Má velkou schopnost manipulace s poddanými, kteří k němu mají velkou důvěru, nebo se ho bojí. Rád píše různé pamflety a prohlášení, bohužel náš panovník píše rychleji než myslí, tudíž si nevšimne, že ukončil příspěvek uprostřed myšlenky. Pro upevnění své pozice, používá metody vytváření husté mlhy, kterou zakrývá svoje chyby a špatná rozhodnutí. Ve svých článcích vytváří v poddaných iluzi, že je neustále ohrožován bývalou vládou a jejeími stoupenci. Mezi jeho praktiky patří nařčení z cenzury a změn příspěvků jím napsaných, což se nezakládá na pravdě. Možná se drží pravidla, že 100x opakovaná lež se stává pravdou? A protože v pohádkách vždy všechno dobře dopadne, bude to i v té naší. Jednoho krásného dne panovník dostane vnuknutí, že má přestat panovat a věnovat se tomu, co mu jde a dělá to dobře. Udělá to a městečko se probudí do jasného a prosluněného dne, ve kterém se budou všichni radovat a nebudou se muset bát, že dělají něco špatného. A navíc, pokud neumřou, budou zdraví až do smrti! Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Libor Břicháček – správce stránek LKNK
Mě by jen zajímalo, co mu jde a dělá dobře? Leda to vytváření mlhy…